Alergie u dětí

Alergii způsobuje histamin. Pokud sníte potravinu, na kterou jste alergičtí, proběhne abnormální reakce imunitního systému a uvolní se histamin. Ten pak způsobí známé alergické reakce.

Naše tělo histamin přirozeně odbourává a hlídá si jeho právnou rovnováhu. Pokud je narušena nebo konzumujeme velké množství potravin s histaminem, může pomyslný pohár přetéct a rozjede se klinický obraz histaminové intolerance. Skutečná histaminová intolerance je však velmi vzácná a většinou se projevuje už od narození.

Tím je zodpovězena i otázka, zda pohyb v přírodě (mimo město) může zlepšit imunitu a zmírnit alergii. Bohužel! Lidé žijící na venkově již posledních 30 let bojují s alergií stejně jako lidé a děti městské.

Jak připravit domov?

Nemějte doma žádné věci, ve kterých se může držet prach, jako plyšové hračky, koberce, těžké závěsy apod., často větrejte a oblečení (nebo alespoň povlečení) perte vždy na 60 stupňů. To je teplota, při které se zničí roztoči.

Pokud se Vám doma objevily plísně, je nutné tento problém co nejdříve vyřešit a zamezit jeho dalšímu návratu.

Květiny v domě můžete mít, upřednostňujte ty, které se nemusí tak často zalévat a často vlhkým hadříkem otírejte jejich listy. Stejně tak často vytírejte.

Co jsou kortikoidy?

Kortikoidy mají silný okamžitý protizánětlivý a protiotokový efekt. Dlouho trvající zánět a otok trvale poškozuje buňky.

Proto se u řady akutních alergických stavů kortikoidy použít musejí, zabrání se tak trvalému poškození. Následně je ale třeba hledat původce alergie, pokusit se alergen odstranit či se mu vyhnout pomocí antihistaminik, popř. vakcíny a upravit svůj život.

Protože je alergie vlastně výsledkem našeho životního stylu, bude nás provázet životem více a více. Nicméně medicína udělala za posledních 10 let v této oblasti velké pokroky. Vznikají nové a nové léčebné přístupy. Blíží se doba, kdy budeme schopni "uměle" opravovat imunitní systém tak, aby nereagoval alergicky.