Chuť na sladké už nezvítězí!

Vysoká spotřeba jednoduchých cukrů má nepříznivý vliv na zdravotní stav populace. Metabolické studie ukázaly, že důvodem není jen příjem jednoduchých cukrů glukózy a sacharózy (například ve sladkých nápojích, v dortech, sušenkách apod.), ale i fruktózy.

Její nadměrný příjem nejen že vyvolává plynatost, průjmovou stolici a jiné poruchy trávení, ale také zvyšuje tvorbu tuku v játrech, svalech a tukové tkáni, což znamená velké riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu.

Jakým sladkostem se především vyhnout?

* kobliny a croissanty

* máslové tučné zákusky

* plněné sušenky a oplatky, zejména ty nejlevnější

Čemu naopak dávat přednost?

* obiloviny (pšenice, žito, oves, celozrnné těstoviny, rýže natural)

* výrobky z celozrnné mouky

* veškerá zelenina, např. i červené fazole a kukuřice

* luštěniny

* ovoce

Tipy na zdravé mlsání ...

* bílý jogurt s trochou medu a umletých ořechů

* banánový koktejl ze studeného mléka s přídavkem bílého jogurtu a posypem z drcených ovesných vloček nebo oříšků

* vanilkový tvaroh nebo jogurt s probiotiky a lesní plody, čerstvé borůvky, ostružiny, maliny ...

* ovocný salát se zakysanou smetanou

Za "chronické chutě" může špatný jídelníček!

Pokud však máte chutě na sladké téměř stále (nebo minimálně 3x do týdne), je chyba ve stávajícím jídelníčku. A to i tehdy, kdy je dle Vašeho názoru jídelníček zdravý a vyvážený.

Chutě na sladké jsou mnohdy dány i jednotvárností jídelníčku či podobností potravin a dlouhodobým nutričním nedostatek byť jediné mikroživiny.

V takovém případě doporučujeme konzultovat vše s odborníkem na výživu, který Vám pomůže najít chybu a upravit si svůj jídelníček tak, abyste propříště už chutím předcházeli.

Trápí-li Vás časté chutě, je prvním krokem upravit si svůj jídelníček. Naši poradci Vám navrhnou a zpracují optimální stravovací (dietní) režim. Více na: Můj stravovací plán