Deprese a jak ji zvládat

deprese Možná máte kolem sebe spoustu lidí, kteří se netají tím, že si k radosti ze života pomáhají antidepresivy.

A možná Vás napadne, zda ti všichni jsou skutečně nemocní nebo prostě své problémy nemají čas a chuť řešit jiným způsobem. Spolknout pilulku nakonec umí každý ...

Stávají se antidepresiva opravdu čím dál tím více součástí našich běžných životů?

Moc nebo málo?

V ČR se antidepresiva nepředepisují tak často, jak by bylo potřeba, v mnohých případech nejsou léčeni lidé, kteří by léčeni být měli, třeba jen proto, že se obávají návštěvy psychiatra či v dosahu není vhodný odborník.

Problém je i v tom, že se místo skutečných antidepresiv podávají léky, jež nemají antidepresivní účinek a jejich užívání je navíc spojené se závažnými riziky.

Týká se to zejména skupiny benzodiazepinů. S tím souvisí i skutečnost, že benzodiazepiny jsou u nás jednou z nejrizikovějších skupin léků, co se týče vzniku závislosti. A lidí, kteří jsou na nich závislí, je bohužel čím dál tím více.

Když duše bolí ...

Životní styl většiny z nás není ukázkový. Máme být úspěšní, krásní, schopní a přitom si zachovat zdraví. Jak to jen udělat?

Pozorujeme kolem sebe věci, které nefungují a najednou se vše zdá těžké, neřešitelné, nestravitelné. Pozná na sobě vlastně člověk, jestli jde o normální smutek nebo už je překročená pomyslná hranice k depresi?

Někdy může deprese probíhat nenápadně, může se rozvíjet dlouhou dobu, nemusí to být ze dne na den, ikdyž i takové situace jsou - člověk se cítí dobře a najednou během velmi krátké doby nic nemá smysl, do ničeho nemá chuť a radši by nebyl.

Samozřejmě existují i jiné možnosti, jak celou situaci řešit - například psychoterapie. V akutní situaci je možné řešit vše kombinací psychoterapie a léků, ale samozřejmě až po konzultaci s odborníkem.

Benzodiazepiny versus antidepresiva

Kdo má vlastně oprávnění předepisovat antidepresiva včetně benzodiazepinů? Některé druhy mohou předepisovat praktiční lékaři, jiní odborníci lékaři (nepsychiatři) a většinu jen odborníci v psychiatrii. deprese

Nehrozí tedy například, že praktický lékař bude automaticky předepisovat po dlouhá léta některý z benzodiazepinů a neupozorní pacienta na možnosti vzniku závislosti?

Bohužel to hrozí a také se to stává! Ale přítomnost lékaře-specialisty není bohuže vždy a všude dostatečná, resp. dostupná. Spíše je důležité, aby praktik byl poučný, vzdělaný, aby věděl jak s lékem zacházet a byl případně schopný komunikovat s psychiatrem.

Benzodiazepiny mají sedativní, anxiolytický, hypnotický, spasmolytický efekt, pro rychlý nástup účinků jsou velmi oblíbené, ale VYSOCE NÁVYKOVÉ!!!

Antidepresiva: nejčastěji jsou předepisovány SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), které v mozku upravují hladiny neurotransmiterů nebo SNRI (ovlivňují zpětné vychytání serotoninu i noradrenalinu). Nástup účinku bývá za 2-3 týdny, je nutná dlouhodobá léčba. Nehrozí závislost.

Další zajímavé informace najdete také v článku Osm cest, které Vás vzdálí stresu nebo Chronická únava

Víte, že za únavu a špatnou náladu může i Váš jídelníček? Pokud neobsahuje každý den všechny důležité mikroživiny i makroživiny, mohou se tyto problémy zhoršovat.

Správně sestavený jídelníček Vám pomůže nejen k lepší fyzické kondici, ale i psychické. Co má takový jídelníček obsahovat a jak si ho sestavit? Vše na: Můj zdravý jídelníček