Hubnutí po čtyřicítce III. část

Jak vyzrát na nejčastější problémy související s menopauzou a klimakteriem? Kromě léků můžete využít i pomocníky z přírody, jejichž účinky jsou staletími prověřeny.

Návaly a pocení

Ploštičník hroznovitý - má účinky podobné estrogenům, a tak se o něm říká, že může naradit i hormonální substituční terapii. Ploštičník umí dále zmírnit bolesti svalů a kloubů, suchou pokožku, ale i sliznice v pochvě. V případě, že cítíte únavu, úzkost či dokonce deprese, můžete ho kombinovat s třezalkou tečkovanou

Drmek - může se užívat samostatně nebo v kombinaci s andělikou nebo ploštičníkem

Jetel luční - má estrogenové účinky. Navíc se vyznačuje protirakovinnými a antioxidančími vlastnostmi, snižuje hladinu tuku v krvi a tím i riziko poškození srdce a krevního oběhu

Šalvěj lékařská - vnitřně se užívá jako prostředek proti pocení zejména nervového původu


Suchá kůže

Pupalkový olej - za studena lisovaný. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a používá se i při léčbě ekzému. Při užívání vnitřně pomáhá regulovat krevní tlak, srdeční činnost, srážlivost krve i funkce trávicího a dýchacího systému.

Rakytníkový olej - díky vysokému obsahu vitamínu E a omega 3, 6 a 9 nenasycených mastných kyselin je to vynikající pomocník pro omlazování a promašťování pleti.

Měsíček lékařský - masti z této léčivky skvěle promašťují a mají hojivé účinky. Jsou proto vhodné i na suchou pokožku celého těla a rtů.A co i jiné problémy?

Bolesti kloubů a osteoporóza

Zázvor - má zahřívací schopnosti, a proto je v prohřívání a prokrvování tkáně jednička. Můžete si z něj připravit koupel nebo masáž zázvorovým olejem. Ale pozor! Zázvor je vysoce alergizující! Další informace najdete také v článku: Zázvor v roli favorita

hubnutí po čtyřicítce

Mák - je výbornou prevencí řídnutí kostí, protože obsahuje velké množství vápníku

Rakytník řešetlákový - užívá se při prevenci osteoporózy, ale také artritidy a dokáže stabilizovat krevní tlak

Quinua - prastará bylina z peruánských And. Jejích účinků se používá při léčbě zlomenin a pro stimulaci tvorby kolagenu, chupavek, pojit a zároveň ke snížení celkového cholesterolu.Kardiovaskulární systém a změny nálad

Jinan dvoulaločný - tedy Ginkgo biloba - chrání mozek před vlivem stresu a zpomaluje jeho stárnutí. Navíc pomáhá zpomalovat degenerativní změny na srdci a jiných orgánech.

Chaluha měchýřnatá - patří do kategorie "best of"! Upravuje hypofunkci štítné žlázy, snižuje nadváhu pomocí rozpouštění tuku, ale dokáže také snižovat vysokou hladinu cholesterolu v krvi a předcházet kornatění cév.

Quarana - má povzbuzující účinky a snižuje bolest.


Změny nálad, deprese, nespavost

Ženšen - pomůže překonat únavu a vyčerpání, dokáže zmírnit veškeré potíže spojené s klimakterem a navíc je vynikající antistresor. Také povzbuzuje imunitu.

Meduňka - uvolňuje pocity strachu a úzkosti, působí na stavy nervového vyčerpání, na nespavost a na mírné depresivní nálady.

Extrakt ze šištic chmele - uklidňuje mysl a působí sedativně, čímž pomáhá s usínáním a kvalitním spánkem.

Heřmánek pravý - obsahuje hořčík, vápník, draslík, mangan, zinek, železo a vitamín A. Uklidňuje nervový systém, pomáhá při nervozitě, bolestech hlavy a nespavosti.

Aloe vera - příznivě působí na psychickou pohodu a dodává energii


Další zajímavé informace najdete v článcích: Hubnutí po čtyřicítce I. a Hubnutí po čtyřicítce II.

Právě v období po 40. roce věku je velmi důležité, aby jídelníček splňoval Vaše osobní hodnoty. I jediná chyba může být příčinou toho, proč váha nejde dolů.

Cílem takového jídelníčku má být zdravé a trvalé hubnutí, které Vás baví.

Více na: Můj stravovací plán