Inkontinence aneb Zkřížit nohy nestačí ...

Po padesátce má problémy s inkontinencí až 40% žen. Neschopnost zadržet moč se ovšem týká i mladých žen. Měly by vědět, že bez odborné pomoci se jejich potíže budou už jen zhoršovat.

Často jim ale stud nedovolí o inkontinenci otevřeně hovořit nejen s lékařem, ale i se svými nejbližšíi. Pokud chce ale žena problém vyřešit, musí se svěřit. inkontinence

Inkontinencí trpí ženy na celém světě. Především ale ty, které méně cvičí svaly pánevního dna a mají sklon k obezitě.

Menší výskyt je pozorován u žen, které nejsou obézní a preventivně cvičí svaly pánevního dna, jako například v některých státech v Asii, kde často sedí se zkříženými dolními končetinami a z této pozice vstávají, čímž tyto svaly posilují.

Obezita může být jedním z faktorů, které potíže se schopností zadržet moč vyvolávají. K dalším z častých příčin bývá obtížný porod či těžká fyzická práce (například když pomáháte při stavbě domu).

Statisticky významná souvislost mezi těžkou fyzickou prací a vznikem inkontinence byla popsána v mnoha studiích. Častěji je také pozorována u rizikových sportů.

Mezi takové patří jízda na horském kole kopcovitou krajinou, sjezdové lyžování, kolektivní sporty jako volejbal a jiné ...

Prevence a léčba

Možnosti jak se udržet ve formě jsou pestré. K těm konzervativnějším patří především změna životního stylu. inkontinence

A s ní změna stravovacích návyků především těch, které vedou k obezitě. Snížit váhu je potřeba i v případě léčby (například před operací)!

Další dobrou prevencí je posílení svalů pánevního dna (Kegelovy cviky). Je ale důležitá pravidelnost cvičení. Cviky je ale nutné dělat také správně, proto můžete do začátku poprosit o radu zušeného rehabilitačního pracovníka či fyzioterapeuta.

Ženám, které trpá tzv. hyperaktivním močovým měchýřem spojeným s únikem moči, je nejčastěji doporučena léčba tzv. parasympalytiky.

Tyto léky tlumí činnost receptorů, které jsou zodpovědné za stahování svaloviny močového měchýře, a tím mírní příznaky hyperaktivního měchýře.

Přemýšlíte, jak by měl vypadat Váš jídelníček, abyste tomuto onemocnění předcházeli nebo ho zmírnili?

Co by měl obsahovat? Kolik vitamínů a minerálů, kolik kalorií ..., aby bylo tělo v rovnováze? Naši poradci Vám vždy pomohou: Můj zdravý jídelníček