Jak chránit kůži

Kůže je vystavována působení mnoha škodlivých zevních faktorů. Změny na kůži bychom tedy nikdy neměli podceňovat. jak chránit kůži

Mezi nejznámější a nejvýznamnější faktory způsobující kožní změny patří sluneční záření, měnící se zevní teplotní podmínky, ale také působení škodlivin v ovzduší, barviv v oblečení nebo přímý styk s chemickými látkami.

Ne všechny útvary a změny na kůži hned musí být kožními nádory nebo rostoucími znaménky. Na kůži můžeme pozorovat třeba různé typy ekzémů, virové bradavice, rozšiřující se cévní, nervové či tukové útvary, cysty nebo různě pigmentované okrsky a stařecké kožní změny.

Jak se chránit?

Ano, prevence je v tomto případě velmi jednoduchá. Přesto mnoho lidí přichází pozdě.

Tím nejpodstatnějším je omezit působení extrémních zevních vlivů na kůži na rozumnou míru. Zakazovat slunění by byl jistě nesmysl. Ale proč se opalovat do spálení?!

Důležitá je ochrana kůže vhodnými krémy s ochrannými filtry a pravidelná kosmetická péče o pleť.

A jak poznáme začínající nádor kůže?

Laik to většinou pozná pozdě než bylo třeba. Počáteční stádia všech nádorů se totiž tváří velmi nevinně a často nijak nebezpečně.

Proto platí ze všeho nejdůležitější zásada: Jakmile se na kůže objeví něco, co tam dříve nebylo, pozorujeme-li růst útvaru, jeho zvětšování, svědění nebo pokud se začne měnit jeho barva, vředovatí či dokonce krvácí, nečekejte ani chvíli a ihned se vypravte za lékařem a poraďte se s ním!!!!!

Kdy je optimální kožní útvary, znaménka či výrůstky odstraňovat?

Kožní útvary se mohou odstraňovat celý rok. Daleko důležitější je totiž odstranit kožní útvar včas než čekat na zimní měsíce.

Existuje několik způsobů odstraňování kožních útvarů. Chirurgicky, laserem a zmražením (kryoterapie).

Mezi chirurgické patří seškrábnutí chirurgickou lžičkou nebo vyříznutí skalpelem či elektrickou kličkou, kožním "průbojníkem" nebo elektrokoagulací.

Ve většině případů se tyto kožní útvary odstraňují ambulantně v lokální anestezii. Pocítíte jen krátké píchnutí a štípání.

Zákrok ani případné šití nebolí. Po zákroku je bolestivost minimální, většinou jde jen o několikahodinovou malou bolestivost v místě zákroku ani nevyžadující podávání léků proti polesti.

Jen pozdě zjištěné, velké a hluboko zasahující kožní nádory je nutno odstranit za hospitalizace v celkové anestezii. Tyto zákroky však již zanechávají větší a rozsáhlejší kožní jizvy.

Další zajímavé informace o kožních onemocněních najdete také v článku Bosé nohy - snadný terč pro plísně

Přemýšlíte, jak se stravovat a chránit tak kůži i zevnitř? Naši poradci Vám navrhnou optimální režim: Můj zdravý plán