Jak správně běhatIkdyž hlavní důvody proč běhat jsou nejspíše každému známy (a dokonce vědecky podloženy), i běh (stejně jako jiný pohyb) je zapovězen určitým lidem a má svá pro a proti.
Pro a proti

Mezi pozitivní účinky patří prevence civilizačních onemocnění, blahodárně působí na psychiku, běh uvolňuje napětí, odbourává stres, působí proto nervovým poruchám, snižuje podrážděnost, mírní nespavost, problémy s potencí, zažívací obtíže atd.

Největší důvodem PRO je to, že běhat můžete kdekoli a kdykoli. Není finančně náročný (samozřejmě s výjimkou toho, že musíte mít kvalitní obuv). Běh není tak náročný na čas (oproti jízdě na kole) a získáte upevněné zdraví a kondici za krátkou dobu.

Hodina běhání se rovná třem hodinám jízdy na kole!

Mezi hlavní důvody PROTI patří především to, že při každém kroku působí na nohu dvoj až trojnásobek síly tělesné váhy. Tím může docházet k přetěžování pohybového aparátu, hlavně kloubů.

Otřesy navíc může trpět i páteř. Proto je důležité s během začít postupně a běhat po technické stránce správně.

Mezi ty, kteří by si měli běh rozmyslet či ho konzultovat s lékařem patří lidé se:

* srdečními vadami či lidé po zánětu srdečního svalu, lidé po infartu myokardu a závažných poruchách srdečního rytmu

* cévními onemocněními

* onemocněními trávicího ústrojí

* po aktuní embolii, akutním zánětu žil či zánětu jater

* vysokým krevním tlakem, cukrovce II. typu, astmatu či artróze

* nervovými chorobami, nádory ...

* v těhotenství vždy konzultujte běh se svým lékařem!

Chodit nebo běhat? Venku nebo doma?

Jak jsme již uvedli, běh zvyšuje zátěž kloubů - kyčelních a kolenních. Čím větší váha, tím větší zátěž.

Proto, je-li Vaše váha vyšší než BMI 27, měli by jste raději zvolit kondiční chůzi či nordic walking (viz článek Severská chůze).

Naopak u zatížení páteře - u zdravých lidí se spíše doporučuje pomalý běh či klus s kratšími kroky než pomalá chůze, stoj či sed.

Pro osoby s onemocněním páteře je naopak rychlý běh s dlouhými kroky vysoce nepřijatelné zatížení. Pokud si tedy nejste jisti, zda ze zdravotních důvodů můžete do svého životního stylu běh zařadit, nejprve se poraďte se svým lékařem.

Pokud jste se rozhodli zařadit běh dlouhodobě, měl by být běžecký pás jen doplňkem, ale rozhodně ne jedinou formou běhu.

Nevýhodami pásu jsou monotónnost běhu, vysoké nároky na prostor, hlučnost a absence čerstvého proudícího vzduchu, používání stále stejné techniky i rychlosti a neměnné zapojení svalových skupin oproti běhu v přírodě, kde vzhledem k rozmanitosti terénu namáháte různé svaly různými způsoby.

Naopak k výhodám patří nezávislosti na počasí, nižší bezpečností rizika pro ženy, menší pravděpodobnosti zranění, prochladnutí či přehřátí, dobrá kontrola tepové frekvence, uběhnuté vzdáletosti i (díky odpružení) menší zatížení pohybového aparátu.

Další zajímavé informace o cvičení a pohybu najdete také v článku Cvičení při nadváze má svá pravidla, Jaké cvičení je pro mě vhodné nebo H.E.A.T. aneb Kondice na čtyři

Ať už cvičíte proto, že chcete být v kondici nebo je to součást Vašeho hubnoucího plánu, je vždy důležité, aby Váš stravovací plán splňoval všechny důležité nároky, které tělo v tomto období má, abyste co nejefektivněji dosáhli svých cílů.

Požádejte svého poradce o svůj Stravovací plán jako součást cvičebního programu