Jak si správně vybrat kolo

jízdní kolo

Bolest zad, ramenou a kolen, záněty šlach, necitlivost a mravenčení v prstech, přílišný tlak na genitálie a močovou trubici - to vše mohou být důsledky nevhodné polohy na jízdním kole.

Naproti tomu dobrý posed Vám zajistí efektivní a uvolněný pohyb nohou při šlapání, bez bolesti a zbytečné námahy, účinný přenos síly do pedálů i aerodynamickou polohu podporující sílu a výkon.

K zahození není ani pocit volného dýchání a lehké, bezpečné ovládání kola ...

Na čem záleží ...

Zásadní věcí v nastavení posedu jsou velikost a geometrie rámu odpovídající Vaším tělesným parametrům - podle toho musíte kolo vybírat.

Délky, tvary a úly dalších komponentů kola (sedlo, sedlová trubka, představec) jsou také důležité, ale ty jen dotvářejí posed a dolaďují jemné detaily. A co je nejpodstatnější - zatímco nastavení sedla a představce se dá modifikovat, velikost a geometrii rámu nezměníte.

 

Posilujte břicho

kolo

Trup cyklisty by měl vytvářet uvolněný oblouk nad středovou trubkou. Jako kdybyste zapíchli pružný vrbový prut jedním koncem do sedla a na druhém konci bylo jablko.

Tělo má celou vahou spočívat v sedle a celá jeho horní polovina by se měla na pohybu podílet zejména tím, že nebude dělat vůbec nic. Sklon těla je však individuální záležitost a závisí na tom, o jaký typ kola se jedná, na zkušenosti a vyježděnosti cyklisty a ohebnosti páteře.

 

Tvrdší je lepší

S přehnaně předkloněnou pánví nebo sezením posunutým příliš vpřed od šlapacího středu mohou souviset bolesti kolen. V takové poloze přetěžujeme přední stranu stehen a čéšky. Kolena by nikdy neměla "ulétávat" do stran a opisovat oblouky nebo osmičky. Sedlo by mělo být vždy ve vodorovné poloze.

kolo

Šířka sedla by měla odpovídat rozteči sedacích kostí, tak aby člověk seděl jen na nich a ne na svalech okolo, což velmi brzy bolí. Měří se to tím, že se posadíte holou "zadnicí" na speciální gel. Pro zajímavost - dříve se místo gelu používal puding.

Platí pravidlo, že čím více času trávíte v sedle, tím tužší by mělo být. Do příliš měkkého a širokého se totiž sedací kosti boří, zadeček nespočívá na jednom místě, ale vrtí se a tře, což způsobuje nepříjemné otlaky a boláky. Na tvrdé sedlo si naopak zadeček časem zvykne.

Do hor nebo na silnici?

kolo

Kam budete na kole nejčastěji vyrážet? Výhradně na silnici jsou určena lehká kola silniční s úzkými plášti (standard je 23 mm) a pevnou vidlicí, umožňující rychlou jízdu.

Do terénu patří odolná, celoodpružená kola horská se širokými plášti, dobře tlumící nárazy. Jsou pohodlná, ale rychlostí rekordy na nich trhat nebudete.

Pro rekreační cyklisty, preferující jízdu po silnici s občasnými "návstěvami" v lehčím terénu (lesní a polní cesty) se nabízí "zlatý střed" v podobě kol krosových a trekingových. Ta mívají odpruženou vidlici a pláště široké 28-47 mm.

Pro bezpečnost jízdy nezapomeňte na kvalitní brzdy - kotoučové, dobře fungující i za mokra, osvětlení, cyklistickou helmu a oblečení s reflexními proužky.

Další zajímavé články o pohybu, sportech i výběru nejvhodnějších cvičebních pomůcek najdete zde

 

Ať už jezdíte na kole proto, že chcete být v kondici nebo je to součást Vašeho hubnoucího plánu, je vždy důležité, aby Váš stravovací plán splňoval všechny důležité nároky, které tělo v tomto období má, abyste co nejefektivněji dosáhli svých cílů. Požádejte svého poradce o svůj Stravovací plán jako součást cvičebního programu

Dietní jídelníček na míru

Kompletní individuální stravovací plán od výživových poradců do 24 hodin. Zhubněte bez jo-jo efektu až 5 kg měsíčně!

Žádné doplňky stravy, jídelníček jen za použití běžných potravin.

Více na: Můj dietní plán

ZDARMA

emailový kurz zdravého hubnutí

e-book ke stažení zdarma

kalorické tabulky zdarma

Více na: Zdarma pro Vás

Analýza Vašeho jídelníčku

Myslíte si, že je Váš jídelníček nutričně i kaloricky vyvážený a přesto stále bojujete s kily navíc? Zjistěte, kde děláte chybu a získejte navíc užitečné rady a tipy!

Více na: Proč nehubnu?

Tipy a triky pro krásu

Jak se správně nalíčit? Jaký styling je vhodný pro můj typ vlasů? Jaké moderní techniky mi pomohou?

Více na: Jak být krásná

Online poradna

Nejčastější dotazy klientů nebo zaslat anonymně dotaz

Více zde

Pro skeptiky - Naši klienti

Přečtěte si nejen příběhy našich klientů + navíc ...

Více: Proč výmluvy nefungují