Nebezpečná klíšťata

Než se pustíme do podrobnějších informací, na začátek důležitá fakta:

V loňském roce (2011) se klíšťovou encefalitidou nakazilo v ČR 861 osob. Proti té existuje účinné očkování. To proti lymeské borelióze žádná účinná očkovací látka dosud neexistuje.

Třetinu celkově nakažených pacientů tvoří lidé od 50 do 65 let.

Klíšťata patří mezi roztoče a prochází čtyřmi vývojovými stádii. Samice naklade do půdy velké množství vajíček (1000-3000!). Období od vajíčka po dospělé klíště trvá 2 roky, ale někdy až 5 let.

Tento dlouhý vývoj je mimo jiné způsoben tím, že v každém stádiu čeká klíště na jednoho hostitele. Záleží tedy na tom, jak rychle se povede postupně nalézt několik hostitelů.

Klíšťata nevidí, detekují pohyb člověka nebo živočicha podle vydechovaného oxidu uhličitého.

Umožňuje jim to tzv. Hallerův orgán, který mají na chodidlech předních nohou.

Aby se mohla "nerušeně pustit do jídla", vypustí do rány anestetikum proti bolesti. Ale disponují i látkami které jim pomohou lépe se udržet v ráně a dokonce látkami zabraňujícími srážení krve.

Jak vlastně probíhá nákaza?

Virus klíšťové encefalitidy se přenáší ihned po přisátí, u lymeské boreliózy je to až po 24 hodinách.

Virus vpravený do těla se nejdřív pomnoží v místě přisátí a přibližně po týdnu se objeví i v krvi.

Virus lymeské boreliózy se množí ve střevním traktu, odkud proniká do dalších vnitřních orgánů včetně slinných žláz.

To trvá kratší dobu než u klíšťové encefalitidy, přibližně 1-2 dny.

Dalším infekčním onemocněním přenášeným klíšťany je ehrlichióza. Bakterie napadá bílé krvinky, proniká do nich a snižuje tím obranyschopnost organismu.

Společně s blechami přenáší klíšťata také bartonellózu, která je nebezpečná pro osoby s oslabenou imunitou a jsou také přenašeči babesiózy a rickettsiózy.

A co léčba?

Zatímco proti lymeské borelióze lékaři s úspěchem zakročí pomocí antibiotik, u virového onemocnění, jakým je klíšťová encefalitida, se léčba pacientů komplikuje.

Virus postihuje mozkovou tkáň a průběh onemocnění je daleko vážnější. Lidé se nejprve domnívají, že prodělávají chřipku doprovázenou bolestí hlavy, svalů a malátností.

Pak jejich bolesti hlavy sílí, přidávají se horečky a při poškození nervového systému dochází ke ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně a dalším poruchám.

Je-li průběh nemoci lehčí, což se děje při takzvané meningitidě, virus postihne především mozkové pleny.

Pacienti většinou po dvou až třech týdnech mohou opustit nemocnici do domácího léčení.

Fakta a léčba

Výdej vakcín je vázán na lékařský předpis. Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je bezpečná. Očkovat lze již děti od 1 roku věku.

Obvyklé schéma je takové, že po první dávce následuje po 1-3 měsících přeočkování (rychlejší schéma umožňuje aplikovat druhou dávku 14 dní po první dávce). lymská borelióza

Tředí dávka se aplikuje za 5-12 měsíců od druhé dávky.

Dostatečné imunity je dosaženo přibližně dva týdny po podání druhé dávky. Po prvních třech dávkách stačí pro zachování obranyschopnosti přeočkování jednou dávkou po 3-5 letech.

Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven, a to v různých výších.

Aktuální přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven naleznete na www.pozorkliste.cz