Kurz hubnutí #1 - Jak se přeměňuje potrava v energii

Jsme rádi, že Vás můžeme přivítat u první lekce emailového kurzu hubnutí.

Dnes se společně podíváme, jak se Ve Vašem těle přeměňuje veškeré jídlo, které sníte, na energii. Možná Vám to otevře nové dveře a Vy tak zjistíte, jak je naše tělo úžasné a pochopíte, proč je důležité jíst takové potraviny, které jsou prospěšné nejen Vašemu zdraví, ale navíc Vám pomohou dodat nezbytné množství energie i živin a pomohou Vám v hubnutí (potřebné energii a živinám se budeme věnovat v jedné z dalších částí kurzu).Jak se tvoří v těle energie?

Požité potraviny představují surovinové zdroje pro tvorbu energie. Právě tak jako oheň potřebuje dřevo nebo uhlí k hoření, tak my potřebujeme potravu, aby tělo mohlo správně pracovat. Nicméně získání energie z nějaké diety neznamená pouze vložit jídlo do úst, ale jde o velice komplexní proces.

Uvolnění energie z potravin záleží na čtyřech základních pochodech:

1. Trávení

Po spolknutí přechází sousto do zažívacího traktu. Potrava se tráví již při žvýkání a v ústech již proces přeměny na energii začíná. V žaludku je potrava rozkládána kyselinou a trávicími enzymy do forem využitelných pro získání energie. Trávení pokračuje a dokončuje se v tenkém střevě, takže mnohé živiny se mohou do krevního řečiště vstřebávat již ze střevní stěny.

2. Zažívání

Molekuly živin absorbované do krve ze střeva jsou transportovány do jater. Některé molekuly jsou zde dále štěpeny, jiné představují potenciální zdroje energie v těle.

3. Transport

Po zpracování živin v játrech jsou živiny dopravovány na různá potřebná místa v těle a to tak, že pomocí srdeční činnosti proudí krev obohacená živinami z jater k buňkám v celém těle.

4. Metabolismus

Je to proces, při němž buňky vychytávají molekuly živin a okysličováním "spalováním" - získávají energii. Tělo je tvořeno triliony buněk, které mají schopnost absorbovat živiny potřebné pro získání energie z chemických reakcí. K tomu je zapotřebí velké množství různých druhů živin.

Každý člověk potřebuje denně získat tímto procesem jiné množství energie a jedná se o tzv. Bazální metabolismus organismu, kterému se budeme věnovat podrobněji již ZÍTRA.

Co se stane, když proces přeměny potravin na energii selže?

Jestliže některý z uvedených pochodů selže, energie se v těle nevytváří. Například špatné zažívání vede k nedostatečnému vstřebávání živin ze střev, což má za následek spalování tělových tkání. Nedostatky ve výživě mohou způsobit špatnou produkci energie uvnitř buněk. V normálním stavu záleží udržování tohoto mechanismu a správných biochemických funkcích v trávicím i oběhovém systému těla.

Základem rovnováhy celého organismu, jeho správného fungování včetně spalování tuků je tedy správně sestavený jídelníček, který obsahuje optimální množství energie i důležitých mikro a makro živin. Více na: Můj dietní plán

V příštím kurzu se dozvíte, proč a kolik musíte mít energie ve svém denním režimu při hubnutí právě VY.