Metody pro zlepšení paměti aneb zabijte zapomětlivost

Myslíte si, že stárnutí mozku je nezvratný proces? Chyba! Mozkové funkce stárnout nemusí. Zhoršují se především pasivitou a nedostatkem podnětů.

Stres, časový tlak a negativita ubírají energii a narušují zejména pozornost a paměťové procesy.

Především dlouhodobý stres má největší vliv na úbytek tzv. hippocampus. Ten hraje důležitou roli při ukládání informací do dlouhodobé paměti. Navíc deprese a špatná nálada více ovlivňují vybavování si špatných vzpomínek, které se pak vynořují z paměti samovolně.

Nepřátelé paměti

Jak jsme uvedli, deprese a špatná nálada ovlivňují naši paměť, a to vždy negativně. Pokud jsme ale v dobré psychické kondici, dokážeme špatné vzpomínky potlačovat (bohužel ne zapomenout) nebo se nám zdají méně důležité.

Kromě toho ale k potížím s pamětí mohou přispět také těžké infekce, například klíšťová encefalitida.

Chceme-li mít naši paměť v pořádku, dopřejme mozku klid a vyhýbejte se stresu. Kromě toho je ale důležité náš mozek pravidelně "krmit" (viz článek Nakrmte svůj mozek), dopřát mu pravidelný odpočinek a "zabavit" ho.

Jak cvičit paměť?

Víte, kdy je nejlepší čas začít procvičovat mozek? Ideálně je začít mezi 20-45 rokem života, kdy jsme nejvíce ovlivňovány různými faktory jako stres či informační přetížení.

Měli bychom proto pravidelně odpočívat, hýbat se a osvojit si správné návyky.

Jednou z nejlepších forem tréninku je četba a hudba. Hudbou ale myslíme hraní na hudební nástroje. Tím rozvíjíme motorické dovednosti, rozeznáváme noty a ty pak spojujeme se zvuky a zároveň se soustředíme na poslech, harmonii a vztahy mezi tóny.

Samozřejmě že i poslech hudby je pro náš mozek trénink, protože vnímáme výšky tónů, melodii, změny ve frekvenci a intenzitu tónů a rytmu.

Při četbě zapojujeme smyslové, poznávací, jazykové i paměťové funkce mozku. Rozvíjíme ho pak v oblasti gramatiky, pozornosti, obrazotvornosti i asociativního myšlení. Obohacujeme svoji slovní zásobu i kultivovanost jazyka.

Naopak sledování televize zpomaluje aktivizaci poznávacích funkcí a proto čas strávený u televize není pro trénink našeho mozku nijak záslužný.

Pořádek a řád

stres

Dejte každý den svému mozku co nejvíce podnětů a budete mít "sloní" paměť do pozdního věku:

Každý den, kdy jdete do práce, na procházku či nakupovat si všímejte svého okolí. Nechoďte automaticky, bez povšimnutí. Dívejte se kolem sebe a pamatujte si nové věci, které se na cestě změnily.

Cvičte si dlouhodobou paměť tím, že si budete opakovat úkony u pravidelných činností jako je třeba výběr z bankomatu.

Cvičte si soustředění při čtení tím, že budete v knize či časopise počítat, kolikrát se v určitém odstavci opakuje vybraná hláska či samohláska.

Jedete autem? Cvičte si numerickou paměť tím, že si SPZ vozidla za Vámi zkusíte zapamatovat tím, že si číslice spojíte pomocí příběhu nebo nějakého data Vám osobně blízkého.

Dlouhodobou paměť nejlépe procvičíte popěvováním a vybavováním si textu známých písniček.

 

Zapomětlivost, únava, změna nálady, poruchy spánku, třes a další potíže mohou signalizovat, že mozek neprodukuje dostatečné množství chemických látek nutných k přenosu nervových vzruchů mezi neurony. K odstranění potíží někdy postačí i obohacení stravy, která produkci neuropřenašečů podpoří.

Pokud neobsahuje každý den všechny důležité mikroživiny i makroživiny, mohou se tyto problémy zhoršovat. Naši poradci Vám zdarma a nezávazně zpracují Analýzu Vaší postavy a navrhnou optimální režim: Můj stravovací plán

Dietní jídelníček na míru

Kompletní individuální stravovací plán od výživových poradců do 24 hodin. Zhubněte bez jo-jo efektu až 5 kg měsíčně!

Žádné doplňky stravy, jídelníček jen za použití běžných potravin.

Více na: Můj dietní plán

ZDARMA

emailový kurz zdravého hubnutí

e-book ke stažení zdarma

kalorické tabulky zdarma

Více na: Zdarma pro Vás

Analýza Vašeho jídelníčku

Myslíte si, že je Váš jídelníček nutričně i kaloricky vyvážený a přesto stále bojujete s kily navíc? Zjistěte, kde děláte chybu a získejte navíc užitečné rady a tipy!

Více na: Proč nehubnu?

Tipy a triky pro krásu

Jak se správně nalíčit? Jaký styling je vhodný pro můj typ vlasů? Jaké moderní techniky mi pomohou?

Více na: Jak být krásná

Online poradna

Nejčastější dotazy klientů nebo zaslat anonymně dotaz

Více zde

Pro skeptiky - Naši klienti

Přečtěte si nejen příběhy našich klientů + navíc ...

Více: Proč výmluvy nefungují

Zde najdete více informací o ochraně osobních údajů

Tyto obchodní podmínky chrání i Vaše žádosti a objednávky: Obchodní podmínky