Neplodnost u mužů

Co vlastně bývá nejčastější příčinou mužské neplodnosti a proč se zdá, že přestože nás celkově přibývá, čím dále více lidí (především "západního" světa) trápí problémy s početím? mužská neplodnost

Jedním z důvodů může být, že se neustále zlepšují diagnostické možnosti a naopak zhoršují funkční parametry spermatu.

Dle posledních výzkumů má zdravé a plně funkční spermie (tzv. normospermii) méně než 48% mužů ve věku do 37 let.

U mužů ve druhé polovině života je to pravděpodobně ještě horší. Problémy s plodností se týkají 10-15% párů, přičemž u více než poloviny neplodných párů (53-55%) existuje závažnější problém na straně muže.

Co je vlastně neplodnost?

Světová zdravotnická organizace navrhla několik pracovních definic, které stanovují neplodnost páru a neplodnost muže - termín infertilita je užíván k popisu stavu, kdy pár není úspěšný při snaze dosáhnout otěhotnění v časovém limitu jednoho roku (důvodem je, že u 85% párů, které dosáhnou spontánního otěhotnění se tak stane během 12 měsíců).

Poté se doporučuje vyšetření. Základem vyšetření mužské plodnosti je tedy vyšetření spermatu.

Má být uskutečněno alespoň dvakrát, za srovnatelných podmínek a ve stejném odstupu od poslední ejakulace (optimálně 3-4 dny). neplodnost

Současně s tímto má být také provedeno klinické vyšetření muže. Pozornost se kromě pohlavních orgánů musí zaměřit i na celkové znaky hormálních změn, které jsou patrné v odlišnostech ochlupení, rozložení tuku na těle a vývoji svaloviny.

Někdy se stává že muž produkuje protilátky vůči svým vlastním spermiím. Tato diagnóza se dá sice léčit, bohužel je třeba zvážit negativní efekt léků na samotnou tvorbu spermií.

Jak je ale možné, že někteří muži nemají žádné spermie? Azoospermie je definována jako nepřítomnost spermií v ejakulátu. Může být způsobena poruchou vývoje spermií v oblasti varlat nebo oboustranným problémem s transportem spermií. Oba typy poruch se navíc mohou kombinovat.

Kdy přiletí čáp?

Většinu problémů při poruchách mužské plodnosti lze účinně řešit. Současné možnosti diagnostiky, léčby a asistované reprodukce dnes dávají šanci na otcovství i mužům, kteří by před 20 lety biologicky vlastní dítě mít nemohli.

Problémy mužské neplodnosti se zabývá medicínská specializace - andrologie, která řeší příčiny potíží a souvislosti s celkovým zdravotním stavem muže.

Samozřejmostí je, že pacienti musí být předem informováni o rozsahu péče, diagnostice i léčbě a o nákladech s tím spojených (andrologická péče není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění).

Pokud nelze dosáhnout otěhotnění přirozenou cestou, je nutno rozhodnout, jak pár připravit k umělému oplodnění, aby měl postup asistované reprodukce co největší šanci na úspěch (důležité je mimmo jiné i zhodnocení možnosti přenosu defektu na budoucí děti).

U některých mužských přičin neplodnosti páru se bohužel někdy přistupuje k umělému oplodnění z neznalosti jiné možnosti léčby, která by mohla vést k obnovení normální plodnosti.

Problém je v tom, že často o léčbě rozhoduje gynekolog, a to je jen na základě vyšetření spermatu muže, bez jakékoli další diagnostiky a bez znalosti současných diagnostických a terapeutických možností andrologie.

Léčba poruch plodnosti u muže bývá medikamentózní, operační či kombinovaná. Aby měla dobrý efekt, musí být skutečně cílená a stát na pevných základech podrobné diagnostiky.