Na co má diabetik nárok

Na co má dnes diabetik nárok z veřejného zdravotního pojištění? O co musí žádat? Kolik se přispívá dětem a kdy vzniká nárok na invalidní důchod?

Co je stále zdarma?

Na inzulin a injekční stříkačky s jehlou mají diabetici nárok zdarma. Pokud si diabetik aplikuje inzulin třikrát či vícekrát denně, má nárok i na glukometr, kterým si měří hladinu cukru v domácím prostředí.

Diagnostické proužky jsou pro diabetiky také zdarma, liší se jen jejich množství podle závažnosti stavu.

O počtu předepsaných proužků v mezích zákonné normy rozhoduje lékaž, jenž přihlíží k efektu selfmonitoringu pro daného pacienta, stabilitě cukrovny, riziku komplikací, úrovno kompenzace a doložení účelnosti využití proužků pro pacienta.

Podpora pro dietu a děti

Nárok na příspěvek má nemocný v případě, že jeho stav vyžaduje zvýšené náklady na dietní stravování. V tomto případě se zvyšuje částka potřebná k zajištění výživy.

Pokud příjem rodiny nedosahuje životního minima, je možné zažádat o příspěvek na diabetickou dietu.

Rodičům dětí, které mají cukrovku, pojišťovna hradí glukometr, inzulinová pera, inzuliny (je na ně ale obvykle nevelký doplatek, záleží na typu inzulinu a na lékárně), dále náhradní jehly do lancety u glukometru i do per a gázu.

Od pojišťovny máme také hrazený glukogon v setu s injekční stříkačkou - pokud by se dítě ocitlo v hlubokém bezvědomí kvůli hypoglykemii, je třeba mu jej okamžitě aplikovat.

Co se týče příspěvku na péči, o ten mohou zažádat rodině malých dětí, které se samy o sebe nemohou postarat - zhodnotit potřebnou dávku inzulinu, píchat si inzulin, odvažovat si a dávkovat stravu, přeměřovat se v noci, případně se dokrmovat, pokud by hrozila hypoglykemie.Nárok na důchod jen někdy

Cukrovka sama o sobě není důvodem pro invalidní důchod, a to ani částečný, ten je přiznán jen v případě, že jsou přítomny pozdní komplikace DM.

Plná invalidita se přiznává pouze tehdy, když je těžce postiženo několik systémů najednou. Pokud je přítomno více zdravotních postižení, jednotlivá postižení se nesčítají a jako směrodatné se bere to, které má největší procentuální ohodnocení.

Další zajímavé informace najdete také v článku Dieta pro diabetiky nebo Jak uvařit diabetikovi

Sestavit správný jídelníček diabetika je opravdu obtížné. Měl by splňovat nejen požadavky pro optimalizaci hladiny glykemie, ale zároveň podporovat zdraví a minimalizovat negativní projevy diabetu.

Potřebujete si upravit či stabilizovat hladinu glykemie, ale nevíte, jak si svůj jídelníček správně sestavit, aby splňoval zdravotní kritéria, ale zároveň obsahoval chutná jídla?

Ukážeme Vám, že i jídelníček diabetika (který může být zároveň zaměřen i na snížení váhy) může být jednoduchý, zdravý, ale zároveň obsahovat zajímavá a chutná jídla.

Více na: Jídelníček pro diabetiky