Když nadváha způsobuje neplodnost

Podle posledních studií je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti nadváha a obezita.

Nadváha a neplodnost

Například americká studie zaměřená na výzkum příčin neplodnosti provedená v roce 2004 ukázala, že na území Spojených států trpí neplodností téměř 10% párů, zároveň s tím poukázala na to, že 33% amerických žen má lékařsky diagnostikovanou obezitu. Autoři ve své studii v závěru mimo jiné uvádějí i to, že tato dvě číslo spolu úzce souvisí.

Pokud je žena obézní a její váhu z více než třetiny tvoří tuková tkáň, která se podílí na produkci estrogenu, může dojít k tomu, že organismus má najednou tohoto hormonu mnoho.

Vysoká hladina estrogenu může způsobit hormonální nerovnováhu, v důsledku které může dojít k nařušení mestruačního cyklu.

Tím nedochází k ovulaci a ztrácí se schopnost otěhotnět.

Problém zvaný PCOS

Další komplikací, jejímž společným znakem je neplodnost a obezita, je i syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tento syndrom patří k vůbec nejčastějším příčinám ženské neplodnosti u nás.

Syndrom PCOS je poměrně složité onemocnění sdružující více příznaků. Vzniká v důsledku dysbalance ženských a mužských hormonů v těle ženy, kdy ženský organismus produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné.

Vlivem této nerovnováhy dochází k tomu, že vaječníky jsou hormonálně stimulovány k dozrávání folikulů, ze kterých by správně měly být vyplaveny vajíčka.

To se však neděje a nedozrálé folikuly se hromadí ve formě drobných cystiček v kůře vaječníků.

Se syndromem PCOS se však pojí ještě další komplikace, a to obezita vzniklá z rezistence (odolnosti) tkání těla vůči hormonu inzulinu.

Přestože organismus ženy produkuje normální množství inzulinu, buňky na inzulin nereagují. Slinivka břišní, která inzulin tvoří, se snaží organismu pomoci a vyplavuje do krve stále větší množství inzulinu.

Tím dochází k poruše zpracování cukrů a vzniká nadváha a obezita, jež problém s početím ještě násobí.

Syndrom PCOS dále způsobuje: nadměrné ochlupení mužského typu (nad horním rtem, kolem prsních bradavek, na zádech apod.), ukládání tuků v oblasti břicha, nadměrné maštění vlasů, sklok k tvorbě akné.

Jak z toho ven?

Pokud je příčinou neplodnosti pouze obezita, je řešení jediné - žena by měla zhubnout, a to z více důvodů.

Kromě toho, že velké množství tuku produkuje více estrogenu způsobujícího ztrátu ovulace, tuk komplikuje i samotnou hormonální léčbu neplodnosti.

U žen s nadváhou a obezitou je i z tohoto důvodu vyšší procento neúspěšné léčby neplodnosti.

U žen toužících po potomkovi a trpících PCOS je léčba komplikovanější.

Jedním z kroků je snížení váhy a nasazení hormonální léčby.

Jak si zdravě upravit váhu najdete také v článku Učíme se vařit zdravě - rady a tipy a Jaké živiny jsou pro ženy nejdůležitější

Jste pevně rozhodnuti zatočit s nadbytečnými kily jednou pro vždy, ale nevíte, jak začít? Podívejte se na Moje dieta