Nadměrné pocení

Nadměrné pocení nám sice ztrpčuje život, nicméně pocení jako takové je pro nás velmi důležité, protože zajišťuje správnou funkci termoregulačního systému.

Potní žlázy najdeme všude na kůži. Liší se jen svým umístěním a velikostí i složením potu, který produkují. Svou činnost potní žlázy zahajují v době puberty, proto se také malé děti nepotí nebo nejsou potem vůbec cítit.

Co je vlastně pot?

Pot je čirá tekutina bez zápachu. Až působením bakterií se rozkládá a mění se v nepříjemný pach.

Pocením si tělo udržuje stálou tělesnou teplotu, ochlazuje se a zvlhčuje povrch těla. Potních žláz je zhruba pět milionů. Jak jsme už zmínili, potní žlázy jsou po celém těle, jen s výjimkou rtů, očních víček a prsních bradavek.

Ženy se potí méně (asi 180 ml za hodinu), protože mají menší počet potních žláz. Mužské potní žlázy jsou navíc mnohem aktivnější (asi 250 ml za hodinu) a muží mají v podpaží také více bakterií.

Ačkoli je tedy pocení důležité a my bychom bez něj těžko přežili, není nám příjemné ani u sebe, ani u ostatních.

Jak na pocení ...

1. Správné stravování - některé potraviny pocení podporují, proto bychom se jim při nadměrném pocení měli vyvarovat (např. cibule, česnek, chilli ...)

2. Zásadní je hygiena - každodenní (nejlépe ranní a večerní) sprchování je nutností, vhodným doplňkem mohou být i vlhčené ubrousky

3. Vhodné kosmetické doplňky - deodorant je přípravek, který nepotlačuje pocení, ale zamezí zápachu. Naproti tomu antiperspirant tvorbu potu omezuje, takže není vhodné používat ho například ve fitku či sauně

4. Lymfatické drenáže - silné pocení může mít příčinu ve špatném toku lymfy. Ideální je pak podstoupit tuto proceduru 1-2x týdně. Tato procedura Vám zmírní i celulitidu.

5. Iontoforéza - ošetření, při kterém ionizované látky poháněné stejnosměrným proudem procházejí kůží a utlumují činnost potních žláz.

6. Botulotoxin - nejen vyhladí vrásky, ale zmírní i pocení. Injekčně se aplikuje do podkoží v postiženém místě a blokuje tak činnost potních žláz. Efekt nastupuje zhruba za pět dní a vydrží až rok. Opakováním se prodlužuje jeho životnost.

7. Pomoc chirurgie - operativní odstranění potních žláz, které se absolvuje v lokálním znecitlivění

8. Přerušení nervových vláken (tzv. transtorakální sympatektomie) - zamezí přenosu vzruchů na potní žlázy (Pozn. oba poslední body se doporučují jen jako krajní opatření, protože mohou mít vedlejší nežádoucí efekty).

Dietní jídelníček na míru

Kompletní individuální stravovací plán od výživových poradců do 24 hodin. Zhubněte bez jo-jo efektu až 5 kg měsíčně!

Žádné doplňky stravy, jídelníček jen za použití běžných potravin.

Více na: Můj dietní plán

ZDARMA

emailový kurz zdravého hubnutí

e-book ke stažení zdarma

kalorické tabulky zdarma

Více na: Zdarma pro Vás

Analýza Vašeho jídelníčku

Myslíte si, že je Váš jídelníček nutričně i kaloricky vyvážený a přesto stále bojujete s kily navíc? Zjistěte, kde děláte chybu a získejte navíc užitečné rady a tipy!

Více na: Proč nehubnu?

Online poradna

Nejčastější dotazy klientů nebo zaslat anonymně dotaz

Více zde