Přítel laser

vlasy Málokdo ví, že laserový paprsek před dvěma lety oslavil kulatou padesátku. Už dávno však nekraluje pouze v průmyslu, ještě více ho totiž proslavilo využití v medicíně a pole jeho působnosti se neustále rozšiřuje.

Svými "schopnostmi" dokáže pomoci nejen v chirurgii, ale i v oblasti dermatologie a kosmetiky.

Jizvy, vrásky, pigmentové skvrny, bradavice a řada dalších vad na kráse se díky laseru staly snadno řešitelným problémem.

V každém případě v rukou zkušeného lékaře laser dokáže zázraky.

Co vše lze laserem léčit?

Kosmetický neboli biostimulační laser se používá v několika oblastech, mezi ně patří dermatologie, rehabilitace či sportovní lékařství. Jedná se především o procesy hojení v kůži - léčby "pozákrokových" stavů, jizev a zánětlivých procesů (například akné či oparů).

U jizev je vhodné počkat cca 6 měsíců a posléze je řešit. Pokud jsou situované pod úrovní kůže, je vhodné ošetření výbrusem (výbrus laserem CO2, erbium:YAG).

Biostimulační laser pomáhá v hojení již vzniklého oparu nebo jizviček po opakovaných výsevech, v silnějších energetických hladinách působí léčebně i preventivně.

V současné době je také hojně využíván epilační laser, který selektivně ničí pigmentové buňky ve vlasové cibulce a zároveň i zárodečné buňky umístěny tamtéž. Dochází tak k postupnému odstraňování nežádoucího ochlupení bez poškození kůže.

A co takové tetování? I to lze odstranit speciálním laserem na tetováže a pigmentace - tyto typy laserů mají ve svém názvu Q-Switch.

Jeho účinky jsou ale dál ...

líčení

Laserem jde odstranit i například chrápání. Ale existuje několik typů chrápání. V prvé řadě je třeba navštívit lékaře (specialistu ORL) a zde podstoupit sérii vyšetření ke zjištění pravého důvodu chrápání (a k vyloučení příčiny interní či neurologické).

Pak lékař určí možnosti řešení. Pro některé typy je vhodné ošetření CO2 - uhličitým laserem. Jedná se o ambulantní zákrok v místním znecitlivění.