Rakovnina děložního čípku

Statistika je neúprosná - ročně zhruba tisíc žen u nás onemocní rakovinou děložního čípku a více než čtvrtina z nich zemře. rakovina děložního čípku

Hlavním původcem, zdrojem a skutečným viníkem je vcelku nenápadný, ale vysoce nakažlivý viru HPV (human papilloma virus). Tento papilomavirus se při vstupu do těla "zabydlí" a začne vyvolávat abnormální změny v buňkách sliznice děložního hrdla.

Ty posléze mohou způsobit vznik zhoubného nádoru, respektive se tyto změněné buňky mohou "zvrátit" v buňky rakovinové.

Viru se dá jen těžko ubránit, ženy jsou vystaveny riziku infekce po celou dobu svého aktivního sexuálního života (viru získá až 70% z nás).

Vlastně se ani není, kdy přesně se do našeho těla dostal a zda už náhodou nezapočal svou tichou a nebezpečnou práci ...

Jen ženy?

Je nutné poznamenat, že HPV postihuje ženy i muže bez výjimky. K přenosu dochází jakoukoli pohlavní aktivitou s infikovaným partnerem, přenos jiným způsobem je spíše vzácný.

Zabrání infekci kondom? Podle lékařů bohužel pouze částečně, protože virus se vyskytuje i na kůži v intimních místech. Nákaza virem HPV však ještě neznamená vznik samotného onemocnění, roli zde hraje vice faktorů.

Organismus se dokonce mnohdy sám dokáže viru zbavit, zejména je-li mladý a zdravý.

Žena sama prakticky nemá šanci tyto změny rozpoznat - jsou zpravidla bezpříznakové, nicméně jsou odhalitelné odborným vyšetřením na gynekologii.

Pokud však tento stav NENÍ podchycen lékařem, může být (ve vysokém procentu případů) podkladem pro následné rakovinové bujení.

!!! Pokud se změny na děložním čípku neodhalí všas, může vzniknout nádor !!!

Mohu to poznat sama?

Možná se ptáte, zda je možné na sobě rozpoznat určité varovné příznaky. Ano, nádor se v pokročilých stádiích může hlásit o slovo zapáchajícími výtoky, bolestmi v podbřišku, nepravidelným krvácením či potížemi při močení a stolici.

Při podezření na rakovinu čípku (nebo při výše uvedených příznacích) je třeba co nejříve vyhledat lékaře, který provede podrobná vyšetření krve a cytologický rozbor, vedle toho je nutný ultrazvuk dělohy, vaječníku, ledvin, jater, magnetická rezonance pánve a případně rentgen plic a srdce.

Pokud se podezření potvrdí, lékař určí další léčbu.

!!! Kouření a střídání partnerů - to jsou nejvíce rizikové faktory rakoviny děložního čípku !!!

Prevence je základ!

rakovina děložního čípku

Nejkratší doba od získání infekce HPV až po rakovinový nádor bývá dva roky. Proto by se ženy, které dbají o své zdraví a chodí pravidelně k lékaři, neměly rakoviny obávat.

Do rizikové skupiny patří ženy ve věku 30-45 let, kdy je rakovina častým hostem, a co je také nutné zdůraznit - rizikovou skupinou jsou ženy kuřačky.

Pokud mluvíme o prevenci, nelze nezmínit očkování, které je nejúčinnější dosud známou prevencí HPV - chrání totiž před nejzákeřnějšími typy nádorových virů působících nádory s nejhorší prognózou.

Podle slov lékařů má smysl očkovat nejen dívky, ale i chlapce, protože čím více lidí bude očkováno, tím více roste šance, že se infekce z populace vytratí.