Správné opalování

Po zimních měsících se všichni těšíme na sluníčko. A protože porcelánově bílá pleť jen tak do módy zase nepřijde, toužíme všichni po krásné opálené pokožce. Opálení se cítíme zdravější, krásnější a dokonce štíhlejší. Pokud to ale přeženeme, můžeme si velice uškodit.

Pokud pokožku vystavujeme UV záření bez jakékoli ochrany nebo velice často, kůže pak rychleji stárne, dělají se vrásky, pihy a mateřská znaménka či pigmentové skvrny.

Tento jev se nazývá tzv. fotoageing - nevratná ztráta pružnosti a mladistvého vzhledu pokožky.

Kůže má paměť ...

... a jednou nám může spočítat všechna nezdravá opálení či časté návštěvy solárka!

Ano, nejen každá procházka na slunci, ale i každá návštěva v soláriu nemusí nakonec zůstat bez zdravotních následků.

Naše kůže sice není díky melanocytům uložených v kůži zcela bezbranná. Ale třebaže si kožní buňky umí se slunečními paprsky částečně (velmi částečně!) poradit, měli bychom jim pomáhat. Je důležité dodržovat několik zásad:

1) používat opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem

2) nezdržovat se na slunci mezi 11-13 hodinou

3) zásadně se neopalovat po opeeraci, protože zde hrozí, že jizva zpigmentuje

4) neopalovat se bezprostředně po epilaci - i zde hrozí vyšší riziko tvorby pigmentu

A nezapomeňte, že bychom se měli chránit opalovacími přípravky nejen na pláži či u rybníka, ale také při práci na zahradě, při procházce na slunci nebo při hrách, kdy svou pokožku vystavujeme slunečním paprskům.

Jaký jsem fototyp?

Fototyp 1: kůže je velmi světlá, s pihami, blond vlasy nebo nazrzlé, oči modré. Dochází k rychlému spálení, nikdy se neopálíte dohněda.

Fototyp 2: kůže velmi světlá, blond vlasy nebo světlehnědé, oči modré, šedé nebo zelené. Hrozí rychlé spálení a slabé opálení.

Fototyp 3: kůže světlá až světle hnědá, vlasy hnědé či tmavohnědé, oči hnědé. Opálí se snadno a rychle, při nedostatečné ochraně se spálí.

Fototyp 4: kůže je světle hnědá, vlasy tmavohnědé, oči hnědé až černé. Spálí se jen výjimečně, brzy získá tmavý nádech, opálení vydrží dlouho.