Tajemné houby ve službách zdraví

mykoterapie

Houby se pro své léčebné účinky používaly již od starověku. Za kolébku mykoterapie považujeme Čínu, kde kromě lékařského využití sloužily i k posílení ducha a mysli.

V Evropě se cílená aplikace léčivých hub v prevenci, v podpůrné nebo samostatné léčbě datuje od druhé poloviny 20. století. Je tady tedy méně známá, ale zájem ze strany fytoterapeutů stále roste.


Co je léčivá houba?

Jedná se o houby, u kterých byly zjištěny příznivé účinky na některá onemocnění. Rozhodujícím kritériem je vysoký podíl bioaktivních látek, ke kterým patří vitamíny, stopové prvky, minerální a další hodnotné látky.

Samozřejmě hovoříme o houbách jedlých a nejedovatých pro lidský organismus.

Důležité je i správné dávkování hub v rámci mykoterapie.

Hlíva ústřičná

V poslední době velmi populární houba. V mykoterapii patří mezi hojně používané léčivé houby pro vysoký obsah účinných látek v plodnicích.

mykoterapie

Obsahuje látky, které se starají o protinádorovou aktivitu a aktivaci buněčného imunitního systému.

Dochází i k regulaci cholesterolu, to znamená že "špatný" LDL cholesterol se snižuje a "dobrý" HDL se zvyšuje a klesá i nadměrná hladina triglyceridů.

Dále pomáhá na pohybový aparát, hojí poraněné kosti, chrupavky, uvolňuje svaly, bolesti bederní páteře a funguje jako probiotikum.

Trsnatec lupenitý a spol.

Mezi další houby používané v mykoterapii patří Trsnatec lupenitý (Grifola frondosa), Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), Houževnatec jedlý (Lentinula edodes), Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) a Hnojník obecný (Coprinus comatus).

Trsnateci lupenitému se také říká "tančící houba". Ne snad že by jste měli po požití takový pocit, ale nálezce prý vždy tančil radostí, neboť její hodnota měla cenu stříbra. Podporuje buněčnou obranu a posiluje imunitu. Také se užívá při radioterapii a chemoterapii, kdy snižuje jejich nepříznivé účinky.

Lesklokorka lesklá pomáhá proti potížím způsobeným vysokou nadmořskou výškou a posiluje při vyčerpání. Používali ji i kosmonauti. Zklidňuje nervozitu, neklid a poruchy spánku.

mykoterapie

Houževnatec jedlý slouží jako doplňková terapie při léčbě rakoviny. Má povzbudivé výsledky i u léčby leukémie. Navíc zlepšuje metabolismus tuků.

Korálovec ježatý léčí gastritidu, žaludeční a dvanácterníkové vředy a přidružené záněty. Léčí nervová onemocnění a neurodegenerativní změny (například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc).

Hnojník obecný zlepšuje diabetické parametry a glukózovou toleranci. Pomáhá se zažíváním a hemeroidy. Poslední výzkumy ukázaly pozitivní vliv při prevenci rakoviny prsu nebo prostaty.

Dietní jídelníček na míru

Kompletní individuální stravovací plán od výživových poradců do 24 hodin. Zhubněte bez jo-jo efektu až 5 kg měsíčně!

Žádné doplňky stravy, jídelníček jen za použití běžných potravin.

Více na: Můj dietní plán

ZDARMA

emailový kurz zdravého hubnutí

e-book ke stažení zdarma

kalorické tabulky zdarma

Více na: Zdarma pro Vás

Analýza Vašeho jídelníčku

Myslíte si, že je Váš jídelníček nutričně i kaloricky vyvážený a přesto stále bojujete s kily navíc? Zjistěte, kde děláte chybu a získejte navíc užitečné rady a tipy!

Více na: Proč nehubnu?

Tipy a triky pro krásu

Jak se správně nalíčit? Jaký styling je vhodný pro můj typ vlasů? Jaké moderní techniky mi pomohou?

Více na: Jak být krásná