Zánět močových cest či močového měchýře

Zánět močového měchýře neboli cystitida dovede pěkně potrápit! Nejčastěji trápí ženy a alespoň jednou v životě toto onemocnění prodělá každá druhá. Jaké jsou příznaky a jaká je nejlepší léčba? Lze tomuto onemocnění nějak předcházet?

Systém proudění lymfy organismem přitom zhruba odpovídá pohybu krve v žilách. Smršťováním svalstva je míza cévami vedena k srdci a poklesem vnitřního tlaku hrudníku je do něj nasávána.

Proč tento problém trápí více ženy? Nejčastějším průběhem onemocnění je přestup infekce vzestupnou cestou močovou trubicí do močového měchýře. Jelikož je ženská močová trubice kratší a je blíže u konečníku než u muže, bakterie ze střeva snáze infikují močový měchýř. Proto se s projevem zánětu močového měchýře setkává přibližně 50% žen.

Nejčastěji to však bývá zejména v období hormonálních změn (např. období menstruace, těhotenství či menopauza). !!! K většímu počtu onemocnění také přispívají neléčené gynekologické záněty !!!

Co onemocnění způsobuje?

Nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli. Méně často jsou jimi enterokoky, kvasinky či viry.

Ke vzniku cystitidy ale mohou "pomoci" i jiné příčiny.

Mezi hlavní patří špatný pitný režim. Další příčinou bývají i různé sexuální hrátky, ale dráždivě může působit i kondom či různé lubrikanty.

Důležité je také dodržovat pravidlo, že po vykonání potřeby je nutné utírat se směrem "odpředu dozadu", protože jinak může zánět rychle vzniknout.

Na vzniku zánětu se také může odrazit kouření či pobyt v zakouřeném prostředí, ale i nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.

Okamžitá úleva není léčba

Toto onemocnění většinou provází nutkavé nucení na močení a řezavá bolest, popř. i pocit nafouklého podbřišku.

Moč bývá také velmi cítit a má zakalenou barvu.

Pokud tyto příznaky máme, měli bychom zajít k lékaři (nejlépe urologovi) a začít s léčbou.

Při tomto onemocnění je důležité okamžité zahájení léčby. Není tedy řešením krátkodobé uvolnění bolesti a příčinu cystitidy neřešit.

Pokud zánět "přechodíme", může se to sice obejít bez dalších komplikací, pravděpodobně ale dojde brzy k dalšímu zánětu s většími problémy

V akutní fázi se totiž infekce může dostat až do pánvičky ledvinné a tím se rozvine cystopyelitida.

Její průběh je závažnější a může být spojen i s bolestmi v bederní oblasti a zvýšenými teplotami.

Tento stav již vyžaduje podávání injekčních antibiotik a hospitalizaci.

Dodržujte pitný režim!

zánět močových cest

Jde-li o nekomplikovaný zánět močového měchýře, je třeba od počátku příznaků zvýšit příjem tekutin. Vhodná je voda a neslazené čaje.

Naopak nevhodné jsou sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje. V tomto období se také vyvarujte všemu sladkému. Cukr podporuje množení bakterií!

K pitnému režimu se doporučuje přidat pár osvědčených bylinných směsí, např. rakytník, extrakt z brusinek, lichořeřišnici atd.

A pozor - léky s obsahem ibuprofenu mohou na chvíli pomoci, pouze ale potlačí bolest. Vždy raději vyhledejte lékaře a začněte zánět léčit!

Zásadou v každém ohledu ale vždy zůstává "propláchnout", tedy zvýšit pitný režim ...
Další zajímavé články s podobnou tematickou: Jak šetřit ledviny, Inkontinence aneb Zkřížit nohy nestačí, Červené bobule pro zdraví nebo Voda základ života