Zažívací potíže - častý nezvaný host

Vyprazdňování je součástí našeho životního rytmu stejně jako třeba spánek nebo jídlo. Navíc může napovědět mnohé o našem těle a jeho případných zdravotních problémech. zažívací problémy

Zácpa je když ... Lékařská definice praví, že zácpou trpíme tehdy, když se naše tělo nevyprázdní během tří dní a déle. V běžné praxi hovoříme o zácpě tehdy, pokud je vyprazdňování stolice obtížné a často i bolestivé.

Zácpa velmi často vzniká při změně stravovacího režimu a každá nová dieta změnou stravovacích zvyklostí je. Její výskyt však můžeme minimalizovat nebo zcela vyloučit. Stačí dávat si pozor na další vyvolávající momenty a vyvarovat se jich.

Není třeba se ale bát, boj proti zácpě znamená především tekutiny, ovoce a zeleninu. A jen těžko najdeme rozumnou dietu, se kterou by se takový stravovací režim nedal skloubit.

Pravidelné vyprazdňování se obnoví, pokud si tělo na nový režim zvykne.

Voda v hlavní roli

Kdy jindy se ještě zácpa typicky objevuje? Kromě zmíněných změn stravování může být vyvolávajícím faktorem i změna prostředí. Velkou část lidí to jistě potká například po příjezdu na dovolenou. Ale zácpu si můžeme také vypěstovat! Pokud budeme nucení jít na toaletu často a dlouhodobě potlačovat. Nucení na stolici potom samo za nějaký čas ustane úplně.

A jak by měl vypadat jídelníček? Důležité jsou zejména dvě věci: dostatek tekutin přijímaných rovnoměrně během celého dne a dostatečný příjem vlákniny.

Ta je obsažena nejen v ovoci a zelenině, ale především v obilných produktech. Například celozrnné výrobky a ovesné vločky jsou dobrým zdrojem vlákniny.

Na dostatečném příjmu tekutin během celého dne je závislá především konzistence stolice. A je jasné, že tuhá stolice, takřka prostá vody, se vylučuje obtížněji.

Léky až naposledy

Při potížích s vyprazdňováním je dobré vyzkoušet šetrnější postupy typu obměny jídelníčku a dostatečný příjem tekutin.

Pokud ani toto nepomáhá, můžete sáhnout po medikamentech. Ovšem po poradě s lékařem. Léky proti zácpě, tzv. laxativa, totiž účinkují jen po určitou dobu a po jejím uplynutí se problémy vracejí. A mnohdy v ještě větší míře!

Pokud tedy dlouhodobě trpíte zácpou, nechte si raději zhodnoti Váš dosavadní životní styl a jídelníček.

Další zajímavé informace na toto téma najdete v článku: Zažívání v pohodě

Pokud Vás dlouhodobě trápí zažívací problémy a rádi by jste se opět cítili dobře, požádejte o individuální jídelníček, který bude plně respektovat Vaše požadavky a zároveň Vám pomůže k lepšímu zdraví nebo i optimální váze. I takový jídelníček může být jednoduchý a zároveň obsahovat zajímavá a chutná jídla: Můj stravovací plán