Zima hlasivkám nesvědčí

Lidské hlasivky biologicky nestárnou, přesto potřebují péči. Vadí jim kouření, suchý vzduch i nepřiměřená námaha. "Mlčeti zlato" patří obzvlášť tehdy, jste-li nachlazení a bolí Vás v krku.

Vyšší výskyt infekcí horních cest dýchacích v zimní období, pohyt ve vyhřívaných prostorách se suchým vzduchem a problémy s hlasivkami jsou spojené nádoby.

Suchý vzduch přesušuje sliznice dýchacích cest včetně hlasivek. Vznikají katary (záněty), které postihují i hlasivky.

K poškození hlasivek může dojít, ikdyž zrovna nejste nachlazení - třeba tak, že si na hokeji zakřičíte "góóól".

Někdy stačí posezení s veselou partou u kytary a lahvinky něčeho ostřejšího. Zpěv umocňován vysokoprocentními lihovinami, které vysouší sliznice, působí velmi agresivně.

První příznaky

První známkou onemocnění je obvykle chrapot. Ten může souviset s "nevinným" nachlazení a po vyléčení infekce samovolně odeznít.

Přetrvává-li však déle než tři měsíce, spěchejte ke svému lékaři, který Vás doporučí na vyšetření na specializovaném otorinolaryngologickém (ORL) pracovišti.

Vždy je třeba vyloučit nejzávažnější oenmocnění, kterým je zhoubný nádor.

Předčasná panika však není na místě. Nejčastějším nálezem na hlasivkách bývá akutní či chronický zánět, překrvení po extrémní hlasové zátěži, výron krve nebo různé nezhoubné výrůstky - kromě uzlíků i polypy, v jejichž vzniku hraje výraznou roli kouření.

Zhoubný nádor hlasivek je při včasné diagnóze léčitelný bez trvalých následků až v 90% případů!

Nepřátelé hlasivek

* suchý, znečištěný vzduch (tabákový kouř, prach, chemické látky v barvách, rozpouštědlech apod.)

* nepřiměřená hlasová námaha (hovor v hlučném prostředí, křik)

* chybná hlasová technika při dlouhých hlasových projevech nebo zpěvu

* hlasové výkony při nachlazení

* záněty a nádory hrtanu, alergie, onemocnění štítné žlázy, gastroezofageální reflux (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, lidově "pálení žáhy", při němž dochází k dráždění sliznice jícnu)